Share on Tumblr

Stil / Zayıflamış Saçlar İçin Bakım Önerileri


Şampuan reklamlarında gördüğümüz kadınların saçlarının hacimli ve sağlıklı görünümlerine her zaman özeniriz ama kimi zaman ne yaparsak yapalım onlarda gördüğümüz saç dolgunluğuna ulaşamayız. Güçlü, parlak ve sağlıklı saçlar her zaman hayalimiz olsa da eğer saç yapısı zayıf ve ince telli ise sönük ve cansız görünebilir. Doğru bir saç bakımı uygulandığında saçlarınızı biraz olsun hareketlendirebilir ve daha canlı, sağlıklı görünmesini sağlayabilirsiniz.


  • Şampuan ve saç kremi seçiminizi yaparken içeriğinde sülfat bulunmayan ürünleri kullanmaya özen göstermelisiniz. Sülfat saçın sertleşip yıpranmasına ve saçlarda bulunan doğal yağların ortadan kalmasına yol açar. 
  • Saçınızı çok fazla yıkamak saçlarınızdaki doğal yağın kaybolmasına ve saçlarınızın daha sık dökülmesine sebep olur. Bu yüzden saçınızı haftada maksimum 3 kez yıkayacak şekilde alıştırmalısınız.
  • Saçınızın daha düz ya da daha dalgalı olması için uyguladığınız maşa, fön gibi uygulamalar saçınızın kırılmasını ve yıpranmasını kolaylaştırır. Saçınız ne kadar fazla işlem görürse o kadar sağlıksızlaşır. Fön, düzleştirici ya da maşa gibi seçenekler yerine doğal saç aksesuarları ile saçlarınızı şekillendirmeyi deneyebilirsiniz. 
  • Stres saç sağlığı üzerinde oldukça etkili bir unsurdur. Ne kadar fazla stresli bir hayatınız varsa saçlarınız da o kadar cansız ve sağlıksız olur. Ayrıca stres saçların dökülme oranını artırır. Stresinizi azaltmak için stres yaratan unsurları ortadan kaldırabilir ya da egzersiz, yoga gibi stres azaltan etkinlikler yapabilirsiniz.
  • Sağlıksız beslenme de aynı stres gibi saç sağlığını etkiler. Eğer yeterli vitaminleri almıyorsanız ve dengesiz bir beslenme programınız varsa saçlarınız zayıflayabilir. Beslenme programınıza D vitamini ve protein içeren besinleri eklediğinizde saçlarınızda yaşayacağınız değişimi kısa sürede fark edeceksiniz.
  • Zayıflayan saçlarınızı biraz daha kalınlaştırmak ve dolgunluk sağlamak için doğal saç maskelerinden yararlanabilirsiniz. Yumurta, süt, zeytinyağı, muz, bal, yoğurt, avokado, badem yağı gibi besinler saç için oldukça faydalıdır. Bu besinlerden hazırladığınız saç maskeleri ile saçlarınıza doğal yoldan bakım uygulayabilirsiniz.

Saç fırçanızı seçerken sık ve sert dişli fırça yerine geniş dişli olanlardan seçin. Sık fırçalar saçlarınızın çekilmesine, dökülmesine ve kırılmasına yol açar.


Yorumlar (0) | Yorum Yap
Share on Tumblr
olarak giriş yapıldı