Abiye Kıyafetler Nasıl Saklanır?

Abiye Kıyafetler Nasıl Saklanır?

Abiye kıyafetler, hiç şüphesiz ki düğün ve nişan gibi özel günlerde en sevilen ve en çok tercih edilen elbise çeşitleri arasında yer almaktadır. Fantezi elbise grubuna giren abiye kıyafetler, bilhassa yaz mevsiminin gelmesi ve doğal olarak düğün sezonun açılması ile beraber üzerindeki rağbet durumunu arttırmaktadır. Her kadının dolabında sayısız abiye elbise bulunmaktadır. Her yeni davette başka bir abiye kıyafet seçimi yapmak, kadınların en birinci görevi olmaktadır. Abiye elbise modelleri genel olarak hassas yapılı bir kumaşa sahiptir. Asla pamuklu kumaştan üretilmeyen abiye elbiseler, o ışıltısını ve kendisine has havasını muhafaza edebilmek için özel kumaşlardan üretilmektedir. Durum böyle olunca doğal olarak abiye kıyafetler belirli bir bakım prosedürüne uyularak saklanmalıdır. Eğer sizin de dolabınızda sayısız abiye kıyafet varsa ve nasıl saklayacağınızı bir türlü bilemiyorsanız, bu içerik size yardımcı olacaktır.

Abiye Kıyafetlerin Muhafazasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle her bir kadın abiye elbise kumaşlarının çok hassas ve hemen hacmini kaybedebilir olduğunu bilmelidir. Bu sebeple abiye kıyafetlere daime nazik davranılmalıdır. Abiye kıyafetleri saklamadan önce üzerinde herhangi bir boncuk ya da işleme detayı var mı ona dikkat etmelisiniz. Eğer böyle bir durum söz konusu ise abiye elbiselerinizi muhafaza ederken daha dikkatli davranmanız gerekecektir. Pek çok kadın abiye elbise modellerini nasıl muhafaza edeceği konusunda bilgisizdir. Oldukça pahalı bir elbise türü olmasından dolayı doğal olarak iyi muhafaza edilmelidir. İşte abiye kıyafetlerinizi saklamanız için size yardımcı olacak ipuçları…

Önceliği Daima Temizliğe Vermelisiniz

Abiye kıyafetlerin saklanması için ilk önceliği daima temizlik faktörüne vermelisiniz. Abiye elbise modelleri şöyle bir düşünüldüğü zaman genel olarak hep koşturmacanın bol olduğu ve sürekli hareket halinde olunan düğün ve nişan gibi organizasyonlarda tercih edilmektedir. Durum böyle olunca da kişiler doğal olarak terlemektedir. Bu da abiye elbisenin kullanıldıktan sonra saklanabilmesi için temizlenmesi gerektiğine işaret etmektedir. Abiye elbise modelleri kullanıldıktan hemen sonra yıkanmalıdır. Aksi halde ter lekeleri bir daha temizlenememek üzere elbise kumaşına işlenebilir. Bunun yanı sıra makyaj malzemesi ve saç spreyi gibi kalıntıların da abiye elbise modelleri üzerinde kalabilmesi büyük ihtimaller arasındadır. Derhal yıkama işlemi gerçekleştirmezseniz bu kalıntılar abiye elbisenin üzerinde kalacaktır ve bir başka davet için yine yüksek ücretler ödeyerek elbise satın almak zorunda kalacaksınızdır.

Abiye Elbise Yıkamasında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Abiye elbise modelleri özel kumaşlardan üretildiği ve çoğunun üzerinde boncuk ve işleme gibi detayların bulunmasından dolayı genel olarak kuru temizlemeye verilerek temizlenmektedir. Eğer imkanınız varsa kuru temizleme en doğru ve risksiz temizlik için birinci tercihiniz olmalıdır. Bunun yanı sıra zaten abiye elbisenize yüklü miktarda bir ödeme yapmış ve kuru temizlemeye de ücret ödeyerek ekonomik açıdan zarara uğramak istemiyorsanız, temizleme işlemini kendinizde yapabilirsiniz. Tabii bu aşamada çok fazla dikkat etmeniz gerekmektedir.

Makine Kullanımı Değil, Elde Yıkama Tercih Edilmelidir

Abiye elbise temizliğini kendi başınıza gerçekleştirmeye karar verdiyseniz, öncelikle çamaşır makinesi faktörünü bir kenara atın. Hassas bir yapısı olduğu ve özellikle üzerinde çeşitli işlemelerin bulunduğu abiye elbise modelleri, çok kolay bir şekilde hasar alabilir. Bu da abiye elbisenizi bir daha giyemeyeceğiniz anlamına gelmektedir. Doğru temizlik için abiye elbiseyi elinizde yıkamalısınız. Kesinlikle ama kesinlikle çamaşır suyu ya da deterjan kullanımından kaçınmalısınız. Yalnızca saf sabun ve ılık su ile yavaş yavaş çitilemelisiniz. Bu işlem evde yapabileceğiniz en doğru yöntem olmaktadır. Özellikle söz konusu olan abiye elbise şifon ya da krep türü hassas bir kumaştan üretilmişse kolaylıkla yırtılabilir. Bu sebeple hafif dokunuşlar ve bol sabır ile temizlik işlemini yapmanız gerekmektedir.

Yıkamadan Sonra Ütü Meselesine Bir Bakmak Lazım

Abiye elbisenizi başarı ile yıkadıktan sonra bir diğer yapmanız gereken işlem ise ütü yapmak olacaktır. Ütü yapmak zaten başlı başına risk içeren ve dikkat isteyen bir aktivitedir. Hassas kumaştan üretilen abiye elbisenizi ütülemek için ütünüzü orta derecedeki ısıya getirmelisiniz. Bunun yanı sıra abiye kumaşına çok fazla buhar vermeyerek ütüleme işlemini gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Dikkatli olmaya özen göstermelisiniz.

Her Şeye Rağmen Kuru Temizleme

Bu yazılan işlemlerin her zaman büyük bir riski bulunmaktadır. Bu sebeple eğer imkanlarınız el veriyorsa hiç evde abiye elbise temizleme işlerine kollarınızı sıvamadan kuru temizlemeye gitmelisiniz. Kuru temizleme daima en garanti ve en doğru sonucu alacağınız yer olacaktır.

Abiye Elbiseler Kılıflarının İçerisinde Olmalıdır

Abiye elbisenizi temizlemiş ve ütülemişseniz, artık sıra saklama kısmına geldi demektir. Abiye elbisenizi ne kadar temiz tutarsanız tutun, muhakkak çevreden toz kapacaktır. Bu sebeple abiye elbisenizi her zaman temiz tutabilmek adına kılıfında bulundurmanız gerekecektir. Abiye elbise kılıfları oldukça uygun fiyatlar ile piyasada satılmaktadır. Bunun yanı sıra zaten pek çok abiye elbise satışı yapan mağaza, abiye kıyafetleri kılıfları ile beraber alıcıya sunmaktadır. Eğer abiye elbisenizin kılıfı yoksa muhakkak bir abiye elbise kılıfı satın almalısınız.

Abiye Kılıfında Naylon Tercih Etmeyin

Abiye kıyafetinizi doğru saklayabilmek için kılıf tercih ederken mutlaka naylon ya da plastik olmayan kılıflardan yana tercihinizi kullanmalısınız. Kılıflar muhakkak kumaş olmalıdır. Naylon ve plastik oldukça zararlı maddelerde üretilmektedir. Üstelik naylon kılıfa koyacağınız abiye elbiseniz zaman içerisinde naylon kokar ve bu da en istemediğiniz şeylerin başında gelmektedir. Bu sebeple bu tür olumsuzluklar ile mücadele edebilmek adına abiye elbise kılıflarınızı kumaş satın almanız önemle rica olunur. Böylelikle abiye elbiselerinizi daha uzun yıllar zevkle kullanabilirsiniz.

Abiye Kıyafetleri Nerede Saklamak Gerek?

Abiye kıyafet saklamak için yer seçmek en önemli faktörlerden birisidir. Abiye elbisenizi temizlediniz, ütülediniz, paketlediniz bu kadar emek sonucunda iyi bir yeri hak ediyor. Abiye elbise modellerinizi kesinlikle nemsiz, toz bulundurmayan ve pasla ilişkisi olmayan bir yerde tutmalısınız. Nem abiye kıyafetler için en kötü şey olabilir. Nemli ortamlar demek küf demektir. Bu da demek oluyor ki böyle bir yerde bulundurulan abiye kıyafetinizin durumu pek de iç açıcı olmayacaktır. Bu sebeple abiye kıyafetlerinizi muhakkak kumaş kılıfı içerisinde serin ve kuru bir yerde saklayarak uzun yıllar giyebilirsiniz. Bunun yanı sıra belirli aralıklarla hem sakladığınız yeri hem de kılıf içerisinde abiye elbiseyi havalandırmayı ihmal etmemelisiniz.

Abiye Elbiseleri Asmak Önemli Bir Mesele

Abiye elbisesi olan her kadın bilir ki abiyeler muhakkak asılarak muhafaza edilmelidir. Çoğu kadın abiye elbisesini bir şey olmaz ümidi ile dolaba öylesine koymaktadır, fakat bu durumda abiye elbiseler derhal kırışır ve doğal olarak tüm özelliklerini kaybeder. Elbette ki böyle bir durumla karşı karşıya kalmayı hiç kimse istemez. Siz de bunun önüne geçebilmek için abiye elbiselerinizi kılıfı içerisinde tutarak asmalısınız. Böylece abiye elbiseniz her zaman hazır bir şekilde sizi bekliyor olacaktır. Askıda saklanan abiye elbiseler kırışmayacağı için temizleme, ütüleme gibi işlemleri bir kere daha yapmak zorunda kalmaz ve doğal olarak da zaman tasarrufu yapmış olursunuz.

Etiketler: abiye kıyafetler
Ocak 30, 2020
Listeye dön
Çerez Kullanımı

Sizlere daha iyi hizmet sunabilmek için web sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için tıklayınız. tıklayınız.