İçinizi Isıtacak Kış Çayı Tarifi ile Hastalıklara Meydan Okuyoruz

İçinizi Isıtacak Kış Çayı Tarifi ile Hastalıklara Meydan Okuyoruz
Buz gibi kış ayları geldiği zaman üst solunum yollarının rahatsızlanması oldukça olası bir durum olmaktadır. Kış aylarını her ne kadar çok sevsek de hastalık gibi olumsuz taraflar mevsimin güzel yanlarını görmemizi engellemektedir. Eğer siz de kış kendisini birazcık kapıdan gösterdiği zaman hasta olanlardansanız şimdi okuyacağınız kış çayı tariflerini uygulamanız şiddetle önerilmektedir. Başta üst solunum yolları olmak üzere pek çok rahatsızlığa oldukça faydalı olan kış çayları, aynı zamanda soğuk mevsim koşullarında sıcacık olmanızı sağlayacaktır. Hem içinizi ısıtmak hem de bu güzel çay tarifleri ile hastalıklarla savaşmak istiyorsanız, vakit geçirmeden şifa dolu içeriğimize göz atın!

Ekinezyalı Çay İle Hastalıklara Ölüm

Pek çok araştırmaya göre ekinezya bitkisi söz konusu üst solunum yolları olunca ciddi anlamda faydalıdır. Bunun yanı sıra bağışıklık sistemini de gözle görülür bir biçimde desteklemektedir. Soğuk algınlıklarından kaynaklı olan rahatsızlanmalarda günde 2 ila 3 kez içilmesi gereken ekinezyalı çay ile her açıdan sağlıklı bir kış geçirebilirsiniz. Ekinezya hem vücutta var olan soğuk algınlığı virüslerini vücuttan uzaklaştırıyor hem de henüz nüksetmemiş olan rahatsızlıkları daha ilk aşamasında ortadan kaldırıyor. Tüm bunların yanı sıra sıcacık olmasından dolayı boğaz tahrişlerini ve batmalarını ciddi anlamda yatıştırmaktadır. Ekinezya içeren bu çay kesinlikle bin bir derde deva olan bir çay olmaktadır.

Ekinezya Çayı Tarifi

Ekinezya çayı tarifi gün içerisinde rahatlıkla hazırlayabileceğiniz bir çay olmaktadır. Kolaylığı sebebiyle zorluk yaşamayacağınız ekinezyalı çay, aynı zamanda bağışıklık sisteminiz için önerilmektedir. Ekinezya çayını hazırlayabilmek için öncelikle 1 litrelik su kaynatmanız gerekiyor. Kaynamış suyun içerisine 3 ila 5 kaşık kuru ekinezya ekleyin. Bu aşamadan sonra ekinezyanın su içerisinde 2 ila 5 dakika arasında demlenmesini beklemelisiniz. Çay rengini aldıktan sonra içerisine kesinlikle ne bal ne de şeker eklemesi yapmadan, doğrudan içmelisiniz. Ekinezya çayı tarifini 15 gün arka arkaya içebilirsiniz, fakat 15. günden sonra ufak bir ara verip tekrar devam edebilirsiniz. Yaklaşık 3-4 günlük bir ara yeterli olacaktır. Bağışıklık sisteminizi ekinezya etkisine çok fazla maruz bırakmak, ekinezya etkisini olumsuz yönde etkileyecektir. Çok fazla ekinezya çayı içimi pek de önerilmemektedir.

Ihlamurun Devasını Bilmeyen Yoktur

Ihlamur, soğuk kış günlerinin hiç şüphesiz en sevilen bitkisidir. Yumuşak içimli bir çay olan ıhlamur, pek çok soğuk algınlığına önlem olabilmektedir. Yüzyıllar boyunca hastalıkların tedavi sürecinde etkin bir rol alan ıhlamur, öksürüğe, yüksek ateşe, gribe, nezleye ve boğaz ağrısına birebirdir. Bunun yanı sıra sindirim sistemini rahatlatır, terletir, kan basıncını düşürür ve damar sertleşmelerinin önüne geçer. Günde 3 bardağa kadar rahatlıkla tercih edilebilen ıhlamur çayı, bir taşla iki kuş vurmanızı sağlamaktadır. Aynı anda pek çok rahatsızlığa iyi geldiği gibi aynı zamanda lezzetli oluşu ile kış aylarında iyi birer içecek alternatifi olmaktadır. Ihlamur kesinlikle kış aylarında vazgeçilmeziniz olacak.

İçinizi Isıtacak Ihlamur Çayı Tarifi ile Hastalıklara Meydan Okuyoruz

Ihlamur Çayı Tarifi

Yapılış şekli tıpkı siyah çayın yapılışına benzeyen ıhlamur, gün içerisinde istenilen her zaman diliminde tercih edilebilir. Bilim insanları özellikle kış ayları söz konusu olduğu zaman insanlara siyah çay yerine ıhlamur alışkanlığı edinmelerini söylemektedir. Hem daha sağlıklı hem de yumuşak içimli oluşu ile ıhlamur çayı tüm kış size iyi gelecektir. Ihlamur çayı yapmak için öncelerde pek çok kişi çaydanlık kullansa da günümüzde ortaya çıkan french pressler ile ıhlamur yapımı kesinlikle daha kolay bir hal aldı. French press içerisine atacağınız bir tutam ıhlamurun üzerine kaynatılmış bir bardak su ekleyin. Biraz bekledikten sonra french pressi kapatın ve demlemeye bırakın. Yaklaşık 10 dakikalık bir bekleme süresinden sonra ıhlamurunuz içime hazır bir hale gelecektir. Tercihinize göre içerisine limon sıkabilir ve bal ekleyebilirsiniz.

Adaçayı Yalnızca Kışları Değil, Her Mevsim Yanınızda

Lezzeti ile bitki çayları arasında nam salan adaçayı, yalnızca kış mevsiminde değil her mevsim severek tüketilen bitkiler arasında yer almaktadır. Vücutta yer alan zararlı toksinleri atmak, karaciğeri temizlemek, aşırı terlemenin önüne geçmek, stresi en aza indirgemek, boğaz ağrılarına iyi gelmek, safra kesesini çalıştırmak, kan şekerini düşürmek ve ağız içerisinde yer alan aft benzeri ağız yaralarına iyi gelmek adaçayının bilinen birkaç mucizeleri arasında yer almaktadır. Bu lezzetli bitki çayını kesinlikle her mevsim tüketmeli ve kış mevsiminde ekstralara eklemelisiniz.

Adaçayı Tarifi

Ihlamur gibi french press ile daha rahat hazırlanabilen bir çay olan adaçayından 2 çay kaşığı kadar alın ve french pressin içerisine dökün. Üzerine ne kadar içeceğinize bağlı olarak sıcak su ilave edin ve 10 dakika demlenmesini bekleyin. Adaçayını çok fazla kullanmamaya özen gösterin. Çok fazla adaçayı kullandığınız takdirde acı bir tat oluşur ve bu yüzden de adaçayını rahat rahat içemezsiniz. Adaçayını biraz acı yapmışsanız içerisine bal ya da limon gibi malzemeler ekleyebilirsiniz. Bu malzemeler eğer varsa boğaz ağrısına da oldukça iyi gelecektir. Adaçayı tarifini günde 2 ila 3 kere tüketebilirsiniz. Hazırlama esnasında ölçüye dikkat etmelisiniz.

Zencefilin Derman Olmadığı Hastalık Yok

Bitki çaylarına şöyle bir göz gezdirdiğinizde neredeyse her tarifin içerisinde zencefil görmeniz mümkün! Hemen her derde çare olan zencefil, Asya’da yetişmektedir. Asırlardır hastalıkların tedavi edilmesinde kullanılan bu mucize bitki, solunum yollarını açmak, sindirim sistemini çalıştırmak, kan şekerini düşürmek, soğuk algınlığına iyi gelmek, kabızlığı ortadan kaldırmak, kas ağrılarına iyi gelmek ve boğaz ağrılarını yok etmek gibi pek çok farklı derde iyi gelmektedir.

İçinizi Isıtacak Zencefil Çayı Tarifi ile Hastalıklara Meydan Okuyoruz

Zencefil Çayı Tarifi

Zencefil çayını tek servis yerine birden fazla servis olarak yapmanız daha doğru olacaktır. Yapımı biraz zahmetli olduğu için sık sık uğraşmak zorunda kalmazsınız. 4 kişilik bir zencefil çayı için öncelikle 4 cm uzunluğundaki bir zencefili alın ve kabuklarını soyun. Daha sonra küçük parçalar haline gelen kadar doğrayın. Zencefilin boyutunu fazla küçültmeyin ama dilimleri ince tutun. Zencefilleri bir demliğe aktarın ve üzerine su dökün. Bu ikiliyi ocağa koyarak beraber kaynatın. 15 ila 20 dakika kadar kaynattıktan sonra ocaktan alın ve 5 dakika dinlendirin. Daha sonra bardaklara servis edin. Bal ve limon ile tatlandırırsanız daha iyi bir sonuç alırsınız.

Karışık Bitkiler Kış Çaylarının Vazgeçilmezi

Çoğu insan tek bir bitkiden yapılan çaylar yerine birden fazla bitkiyi işin içerisine katarak ilaç gibi çaylar yapmaktan hoşlanmaktadır. Eğer siz de bu bitki çaylarından hoşlanıyorsanız şimdiki tarif tam da size göre! Onlarca bitkinin yer aldığı karışık bitki çayı tarifi şu şekilde;

Karışık Bitki Çayı Tarifi

Sırası ile 2 yemek kaşığı kuşburnu, 2-3 yemek kaşığı ıhlamur, 1 yemek kaşığı adaçayı, 3 tane okaliptüs yaprağı, 4 karanfil, 2 zencefil, yarım elma kabuğu ve 6 tane papatyayı bir kapta karıştırın. Daha sonra bu karışımı demlikte kaynayan suyun üzerine dökün. 5 dakika boyunca kaynamaya bırakın. 5 dakikanın ardından ocaktan alın ve bir 5 dakika daha dinlenmeye bırakın. Bal ve limon ilavesi ile bu mükemmel kış çayını afiyet ile içebilirsiniz. Her derde deva olan pek çok farklı bitkiyi içerdiği için bu kış çayı kesinlikle vazgeçilmezleriniz arasında yer alacak!

Etiketler: kış çayı tarifi
Şubat 19, 2020
Listeye dön
Çerez Kullanımı

Sizlere daha iyi hizmet sunabilmek için web sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için tıklayınız. tıklayınız.