Kotta Bel Yüksekliği Ne Olmalı?

normal bel pantolon, yüksek bel kot, yüksek bel kot pantolon, yüksek bel kot pantolon modelleri, düşük bel pantolon modelleri

Kötü gün dostu denim’ler “ne giyeceğim?” sorununu anında ortadan kaldıran joker parçaların başında geliyor! Gardırobun favorileri arasında yer alan bu parçaların aslına bakarsak modası da hiç geçmiyor. Hatta bazıları kullana kullana eskidikçe, deformasyona uğradıkça yani kısacası yıllandıkça itiraf edelim daha da güzelleşiyor. 😊 Her moduna ve gideceğin her yere anında uyumlanan bu joker parçalar ile istediğin etkiyi yaratman mümkün.

Her başın sıkıştığında imdadına yetişen bu pratik parçalarla cool ya da feminen kombinler yaparak, sen yaratıcılığını ön plana çıkarabilirsin. Tüm bunları yaparken, onlarca fit arasından vücut proporsiyonuna en uygun modelleri seçerek iddialı görünümler elde edebilirsin. Sana en yakışacak kadın pantolonu ararken boy, kumaş ve fit konusunda favorilerini belirlediysen sıranın kotta bel yüksekliği seçiminde olduğunu da hatırlatmış olalım.

Yeni nesil süper modellerin favorisi olan yüksek bel pantolon modellerinden, 2021’de yeniden hızla yükselişe geçen ve aramıza geri dönen düşük bel pantolonlara ve herkesin gardırobunda en az bir tane bulunan normal bel pantolon modellerine kadar fazlasıyla alternatifi olan bu parçaları seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli kriter öncelikle vücut proporsiyonun ve tabi ki içinde nasıl hissettiğin!

Alışveriş yaparken hep aklını kurcalayan ve tereddütte kaldığın “kotta bel yüksekliği ne olmalı?” konusunu Quzu Blog olarak senin için detaylandırdık. Vücut tipine göre kotta bel yüksekliği seçimini nasıl yapacağına dair ip uçlarını öğrenmek için hazırsan, başlıyoruz! 😊

KOTTA BEL YÜKSEKLİĞİ ÇEŞİTLERİ NEDİR?

Yıllara meydan okuyan ve moda dünyasının her şeyi bir çırpıda tükettiği günümüzde kült mertebesine ulaşan denim’lerin bizi terk etmeye niyeti yok! Aksine, sezonlardır yükselişini sürdüren ve üzerine sürekli yeni fit’ler eklenen bu joker yüzlü parçalar yerini giderek sağlamlaştırıyor. Peki, yıllara meydan okuyan ve gardıropların favorisi olan kotta bel yüksekliği çeşitleri nelerdir? Şimdi hepsine daha yakından bakalım.

Kot pantolonlarda 5 çeşit bel yüksekliği bulunuyor. Bu bel yüksekliklerini ultra high rise, high rise, mid rise, low rise ve low crotch olarak sınıflandırabiliriz.

Ultra high rise, yüksek bel pantolonun da üzerinde bel yüksekliğine sahip kot pantolon modelleridir. Ultra high rise pantolonlar, ekürileri crop top’lar ve braletlerle dönem dönem yükselen trendler arasına girmeyi başarıyor.

High Rise, nam-ı diğer yüksek bel pantolon modelleri, denim’lerin zamansız hegomonyasına öncülük eden ve 80’lerde en çok tercih edilen bel yüksekliğidir. Bacak boyunu daha uzun göstermesiyle gardıropların da en favorisi o!

Mid Rise, orta yükseklikte bel ölçüsüyle her gardıropta en az bir adet bulunan modellerdir. Yüksek bel pantolon modelleriyle kıyaslandığında düşük bel olarak nitelendirilse de, normal bel pantolon modellerine verilen addır. 😊 Mid rise yerine medium rise olarak görme ihtimalin yüksek.

Low Rise, yani düşük bel pantolonlar, normal bel olarak adlandırdığımız pantolonların daha altında kalan bel yüksekliğine sahip pantolonlardır.  Düşük bel pantolonlar ile sen de vücut hatlarını ortaya çıkaran, seksapeli yüksek kombinler yapabilirsin. 😊

Low Crotch, bel yüksekliğinin low rise ile aynı, pantolonun ağ kısmınınsa diğerlerine göre daha aşağıda olduğu pantolonlardır. Sanki belinden düşecekmiş havası veren bu pantolonları, sokak dansçılarının ve hip hop’çuların sevdiği bir gerçek!

Kotta bel yüksekliği çeşitleri konusuna açıklık getirdiğimize göre, kotta bel yüksekliği seçimini nasıl yapacağına dair ip uçlarına sıcak bir geçiş yapabiliriz. 😊

YÜKSEK BEL KOT PANTOLON MODELLERİ İLE KOMBİN NASIL YAPILIR?

80’lerde en çok tercih edilen yüksek bel kot pantolon modelleri, önlenemez yükselişini günümüzde de sürdürmeye devam ediyor! Cool kombinlerin anahtarı konumunda yer alan yüksek bel pantolonlar, hem sağladığı konforla hem de her moda uyum sağlamasıyla ünlü! 😊 Özellikle mom fit jean’lerle daha çok popülerlik kazanan yüksek bel pantolonlar, gardıropların da en itibarlı köşesinde kendine çoktan yer edindi! 

Dünyaca ünlü yeni nesil süper modellerin de günlük kombinlerinde sıklıkla yer verdiği yüksek bel kot pantolon modelleri ile sen de stiline sınıf atlatabilirsin. Özellikle karın ve kalçadaki kusurları kapatmak, bacak boyunu daha uzun göstermek ve bir beden ince görünmek istiyorsan, tercihini yüksek bel pantolon modellerinden yana kullanabilirsin. Eğer hala dolabında stil dozunu maksimuma çıkaracak yüksek bel kot pantolon yoksa Quzu’nun denim koleksiyonuna hemen göz atabilirsin!

Söz konusu yüksek bel kot pantolon modelleri ile kombin yapmaksa, crop ve boxy formda minimal hırkalara bir şans vermek gerek! Denim’inle çok yakışacak crop hırka modeli ile sokağın ritmine ayak uydurabilir, daha seksi bir hava yaratmak için topuklu ayakkabılarından destek alabilirsin. Rahatlığından ödün vermek istemiyorsan, sneaker’larını bu iş birliğine davet edebilirsin.

Bacak boyunu daha uzun göstermek için, yüksek bel kot pantolon modelleri ile crop top’larını bir araya getirerek, stil sahibi görünümler yakalayabilirsin. Konfor alanını genişletmek istiyorsan, kombinini spor ayakkabılarınla ya da sneaker’ınla tamamlayabilirsin.

Sıcak yaz günlerinin kurtarıcısı olmasının yanında zamansızlığıyla da vazgeçilmezler arasında yerini alan basic tişörtler ile pantolonları ayrı düşünmek büyük hata olur! 😊 Kombin yaparken zaman kaybetmene izin vermeyen bu ikiliyi senin de çok seveceğine eminiz. Eğer bu ikiliye bir katman eklemek istersen, tercihini blazer’larından yana kullanabilirsin. Ayakkabı seçimini, gideceğin yere göre yaparak zevkli seçimlerinle stilini konuşturabilirsin.

DÜŞÜK BEL PANTOLON MODELLERİ GERİ DÖNMEYE HAZIR!

Dikkat, trend alarmı! 😊 Gardıropların baş köşesine yerleşmiş olan yüksek bel pantolonlar uzun zamandır süren popülerliğini koruyor gibi görünse de, 2000’lerin efsanesi konumunda yer alan düşük bel pantolon modelleri aramıza geri dönmeye hazır!

Zamanlar arasında mini bir yolculuğa çıkıp, milenyumun başlarına doğru kafamızı çıkardığımızda kırmızı halı törenlerinden film galalarına, dünyaca ünlü top modellerden pop starlara kadar hepsinin üzerinde düşük bel pantolon modellerini görmek mümkündü. O yıllarda yakaladığı popülariteyi zamanla kaybetmiş olsalar da 2021 trendleri, düşük bel pantolon modellerinin yeniden aramıza katılacağına dair güçlü sinyaller veriyor.

 

Sokak stillerini etkileyen ve milyonlarca insan tarafından takip edilen Hadid kardeşler ve Emily Ratajkowski’nin kombinlerine de bakarak, düşük bel pantolon akımının yeniden gündeme geleceğini söylesek abartmış sayılmayız. 😊 Onların da günlük kombinlerinde düşük bel denimlere yer vermesiyle başlayan bu akımın devam edeceği bir gerçek… Eğer sen de bu akımın bir parçası olmak istiyorsan, düşük bel pantolon kombinlerinde crop top’lara ya da braletlere yer vererek seksapeli yüksek görünümler elde edebilirsin!

Etiketler: normal bel pantolon, yüksek bel kot, yüksek bel kot pantolon, yüksek bel kot pantolon modelleri, düşük bel pantolon modelleri
Haziran 05, 2021
Listeye dön
Çerez Kullanımı

Sizlere daha iyi hizmet sunabilmek için web sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için tıklayınız. tıklayınız.