ZAMANSIZ KİMLİKLİ KİMONO MODELLERİ

kimono, kimono nedir, kimono modelleri, kimono kadın, kimono elbise, kimono ne demek

Salaş, otantik ve şık görünümünün yanında kültür elçiliği de yapan, namı doğduğu toprakları da aşarak tüm dünyaya yayılan kimono modelleri, kombinlerin de en şık katmanı olmayı başarıyor. Japon kültürünü simgeleyen ve burada geleneksel bir kıyafet sayılan kimono aynı zamanda cinsiyet ve mevsimleri de reddetmesiyle ünlü. Japon geleneklerini sonuna kadar yansıtan parçaların başında gelen ve otantik duruşuyla tüm dikkatleri üzerine çeken kimonolar, çabasız şıklık arayanların da kurtarıcısı.

Peki hem kadınlar hem de erkekler tarafından tercih edilen “kimono nedir, kimonolar günlük hayata nasıl adapte edilir? İşte kimono hakkında bilmen gereken tüm detayları QUZU Blog olarak senin için derledik! 😊

Kimono Nedir?

Kombinlerin en şık katmanıyla tanışma zamanı! Japon kültürünü simgeleyen parçaların başında gelen kimono, ülkemizde de popülerliğini koruyor. Peki, kimono nedir? 5. Yüzyıldan günümüze kadar yaptığı uzun yolculukta popülerliğinden ödün vermeyen kimono, Japonya’da giyilen, önden çapraz olarak üst üste kapatılarak geniş bir kemerle tutturulan, bol, uzun kollu ve uzun etekli geleneksel bir kıyafet olarak biliniyor. Kimononun kelime anlamına baktığımızdaysa “ki” kelimesi “giymek”, “mono” kelimesi de “şey” anlamına geliyor. Yani kısacası kimono, “giyilen şey” anlamına geliyor. 😊

4 adet tek parça kumaştan T şeklinde elde dikilen kimono, ayak bileğine kadar uzanan, düz hatlı, olabildiğince geniş ve uzun kolludur. Kimonoların kolları özellikle bileklerde olabildiğince geniştir ve genişliği yaklaşık olarak yarım metre uzunluğundadır.

Japonya’da kimonolar, giyenler için birçok şey ifade edebilir. Yani giyilen kimono, cinsiyet, medeni durum, ruh hali ve bunun gibi birçok şeyi simgeleyebilir. Mesela, özel günler ya da davetlerde, evlenmemiş kadınlar kolları yere kadar uzanan, oldukça geniş kollu kimono modelleri tercih ederler. Ve bedeni saran kimononun sol kısmı, her zaman sağ tarafın üzerine gelir. Obi adı verilen geniş kuşakla bağlanarak kapatılan kimonolar genellikle geta veya zori adı verilen geleneksel tahta sandallar ve tabi adı verilen çoraplarla giyilir. “Kimono nedir?” ya da “kimono ne demek?” sorusunu yeniden sorduğumuzdaysa ona sadece “giyilen şey” demek bizce yetersiz gibi… 😊

KİMONO MODELLERİ GÜNLÜK HAYATA NASIL UYARLANIR?

Kimononun günümüzde bu kadar çok tercih edilmesinin tabi ki güçlü sebepleri var! Batı dünyasındaki yükselişini Doğu Asya sanatının Avrupa’ya yayılmasına borçlu olan kimono modelleri, moda dünyasının başkentleri sayılan Paris ve Londra’da da kabul görmesiyle kült bir stil sembolüne dönüştü.  Güçlü kombinlerin vazgeçilmezi haline gelen bu konforlu parça, stil sahibi görünümlerin jokeri…

Daha önce ev giyiminde sabahlık olarak tercih edilen kimono modelleri, sonrasında hüküm sürdüğü alanı genişleterek hem sokak modasında hem de plaj giyiminde söz sahibi olduğunu hepimize kanıtladı. Salaş görüntüsü ile şıklığı ve konforu aynı anda sunan kimono modelleri ile seni gündüzden geceye taşıyacak kombinler yapabilirsin. İster alışverişe, istersen de romantik bir akşam yemeğine giderken yardım alabileceğin kimonoların zamansızlık kimliğini kullanarak stil dozu yüksek silüetler elde edebilirsin.

Sokağın kült parçalarının başında gelen kimono kadın modelleri, narin dokularının yanında otantik duruşlarıyla da stiline sofistike dokunuş yapmak için hazırda bekliyor! Özellikle mevsim geçişlerinde stiline rahatlıkla dahil edebileceğin kimononun, kış soğuklarına uyum sağlayamayacağını düşünüyor olabilirsin.

En başında da dediğimiz gibi bu cesur parçalar hem mevsimlere de meydan okuduğundan onlarla yakın temasta olmak şart! Kışın kalın ve içini ısıtacak trikolarla eküri olabilecek kimono kadın modelleri ile sen de bu engeli ortadan kaldırabilirsin.

Düz ve basic görünümlerin haricinde tercihini göz kamaştıran desenlerden yana kullanarak kombinlerine hareket katabilirsin. Desenli kimono modelini, onlardan ayrı düşünemeyeceğin crop atletler, büstiyerler ya da bedeni saran body’lerle bir araya getirebilirsin. Konfor alanını genişleten desenli kimono kadın modelini, şortlar ve sandaletlerle kullanarak sen de mutluluğunun dozunu ikiye katlayabilirsin. Renkli ve neşeli görünümleriyle tüm dikkatleri üzerinde toplayacağın kimono ile zahmetsiz bir stil yaratarak tarzını ortaya koyabilirsin.

Her mevsime uyum sağlayan bu joker parça ile kötü gün dostu jean’leri bir araya getirmezsek olmaz! “Ne giyeceğim” stresinden seni kurtaracak bu mükemmel ikiliyi sen de günlük kombinlerine dahil ederek zaman kazanabilirsin. Yazın sıcak havalarda sandaletlerinle ya da babetlerinle tamamlayacağın sportif kombinine şık dokunuşlar yapmak istersen, o zaman devreye stilettolarını ya da bootie’lerini sokabilirsin.

Kimono Elbise Modelleri

Bir ihtimal daha var! O da kimono elbise modelleri mi dersin? Kimonoları tek parça olarak elbise gibi kullanabilir, stil dozunu maksimuma çıkarabilirsin. Dikkat çekici, ilham veren, otantik bir duruş için tercih edebileceğin stil dozu yüksek kimono elbise modelleri dolabının yeni kurtarıcısı olmaya aday!

Kadife, işlemeli, keten, saten ya da ipek olmak üzere birçok doku ile mükemmel uyum yakalayan kimonoları gideceğin yere göre kombinleyerek tüm meraklı bakışları üzerinde toplayabilirsin. Sıcak havalarla arası iyi olan keten kimono elbiseleri hasır sandaletlerle bir araya getirerek cool kombinler elde edebilirsin. Eğer tercihin, desenli uzun kimono elbiselerden yanaysa, büyük tokalı kemerlerle yazın kurtarıcısı şapkaları birleştirerek bohem bir hava estirebilirsin.

 

Hem modaya sadık, hem de ışıltısı yüksek bir eşlikçi olan, zamansız kimlikli kimonoları plaj stiline dahil ederek ikonik stilini ortaya koyabilirsin. Tatil bavulunun vazgeçilmezi kimono, her yaz olduğu gibi bu yaz da bikini ve mayoların olduğu kadar fazla kiloların da favori kurtarıcısı olmaya aday! Yazın plajdaki stil ilhamını Japonların geleneksel kıyafetinden almaya hazırsan, sen de Quzu’nun yeni sezon kimono modellerine bir şans verebilirsin!

Etiketler: kimono, kimono nedir, kimono modelleri, kimono kadın, kimono elbise, kimono ne demek
Nisan 30, 2021
Listeye dön
Çerez Kullanımı

Sizlere daha iyi hizmet sunabilmek için web sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için tıklayınız. tıklayınız.